O nás a našem včelaření

Včelstva máme umístěna od Drahanské vrchoviny, přes Vyškovskou brázdu, ke Kojetínu a dál zpět přes Litenčickou pahorkatinu až po jižní kraj Ždánického lesa a pro akátovou snůšku v ještě jižnějších částech Jižní Moravy.
Včelstva zimujeme v nadmořské výšce od cca 180 m.n.m. až po 650 m.n.m.
Toto členité rozložení nám dává možnost lépe a postupně se věnovat takovému počtu včelstev, lépe využít různorodost přírody a eliminovat tak snůškové rozdíly v různých letech v různých lokalitách. Také pestrost druhů medu tímto narůstá. Přitom používáme všude stejnou metodiku ošetřování A TO METODIKU OPTIMALIZOVANÉHO PLODIŠTĚ.
Svá včelstva chováme na několika rámkových mírách a tak mohu lépe poradit včelařům jak ze Slovenska tak i nízkonástavkářům apod.
Jinak je naše farma je (rozdělena) na čtyři uzavřené okruhy stáda, kde nedochází k záměně nástavků, plodu aj. materiálu. Neboť každé stádo má svoji rámkovou míru. A to:
Několik rámkových měr je hygienického a zdravotního hlediska veliké plus, ale z hlediska organizace práce je to katastrofa a nikomu to nedoporučuji. Kdo poznal metodiku optimalizovaného plodiště dobře ví,- že na rámkové míře záleží pramálo
- že lze komorovacími přepážkami /uteplit/ "každý" úl
- že medník by měl být tak veliký, aby se dal snadno unést
- že užitnost úlu je dána více jeho technickými a technologickými parametry (úchopy, štosovatelnost, profesionální dno, víceúčelové komponenty jako např. stropovíkodno, ...)
Kombinované včelaření Langstroth Jumbo a medníky s r.m. 15,9 cm

Kombinované včelaření s r.m. Sedláček v plodišti 39 x 34,7 s dosluhujícími těžkými medníky 24 a nastupujícícmi medníky 17 cm

Plodištní nástavek vznikl vytvořením rámku přes dva nízké nástavky, a tak na obrázku ještě vidíte většinu plodišť tvořených oněmi dvěma nízkými nástavky. Až od roku 2016 vyrábíme nástavky pro r.m. 39 x 34,7 cm vcelku.
Včelstva na obrázku jsme právě přivezli z akátu. Při transportu byla odvětrávána pomocí síta v stropním krmítku....
Kombinované včelaření /slovenské béčko/ 42 x 27,5 a medníky 17 cm

Pro medníky používám nouzově ještě i nástavky 42 x 27,5, ale postupně přecházím na dřevěné nástavky 42 x 17 cm.
Na obrázku vidíte stanoviště těchto kombinovaných úlů s pylochyty na slunečnici.
Středněnástavkové včelaření na klasické tzv. Adamcově míře 39 x 24

Na obrázku pak vidíte vytvořené oddělky na nízkém stropovíkodnu "pod" stropními krmítky.
Med vytáčíme a zpracováváme v provozu pod stálým veterinárním dohledem, epoxidovými podlahami, na dvou nerezových vytáčecích linkách

Med je z nádoby pod medomety čerpán do čeřiče a z něj přes megatermy přečerpán do 5 tunového homogenizátoru. Co 5 tun - to jedna rozborovaná šarže medu. Homogenizátor je zároveň i 5 tunovým pastovadlem.
Nezanedbatelnou součástí vytáčecí linky je i vjezdová hala pro vykládku a tepelná a vysoušecí komora s kapacitou 150 m3.
Vytočení medníkové plásty jsou pak ekologicky skladovány v chladírenském skladu s celkovou kapacitou 400 m3,
Homogenizovaný med plníme pomocí otočné plničky Swienty

DRUHOU nejpropracovanější naší činností je VÝROBA A PRODEJ PŘÍŘEZŮ A RÁMKŮ

V sektoru přířezů nabízime nejširší výběr de fakto skladem.
Ochrana osobních údajů © 2006 - 2025 Všechna práva vyhrazena. | Vytvořil Lefner