Jak připravujete rámky s mezistěnami?

Vytavený rámek očistíme nožem nebo rozpěrákem od zbytků vosku a nečistot. Uvolněné drátky pouze napneme zvlňovačem, a pak můžeme zatavit novou mezistěnu.
Volba drátkování

Na naší farmě používáme v mednících převážně nízké rámky (Langstroth 44,8 x 15,9; Optimal 42 x 17; Boháč 39 x 17), které drátkujeme vodorovně, tak jako asi většina světa mimo např. Poláků.
Zrovna tak ale drátkujeme i středně vysoké rámky (39x24) TYPU HOFMANN , a to z toho důvodu, abychom eliminovaly byť drobné prohnutí u svislého drátkování, čehož důsledkem je nedodržení (= zvětšení) včelí mezery a výstavba různých můstků včelami v nejvyšším bodě prohnutí.
Také rozpínavost mezistěny je na delší straně (šířce )větší nežli na kratší(výšce) a i z toho důvodu je vodorovné drátkování lepší.
Rámek 39 x 24 klasický však na základě českého standardu drátkujeme svisle.
Počet drátků se pak liší podle šířky či výšky plástu.
Nízké rámky 13 - 18 cm doporučuji drátkovat třemi drátky vodorovně.
Středně vysoké 24 cm rámky drátkujeme vodorovně čtyřmi drátky.
Rámky široké 37 i 39 cm drátkujeme svisle pěti drátky.
Rámky široké 42 cm drátkujeme svisle šesti drátky.
Rámky široké 44,8 cm drátkujeme svisle sedmi drátky a nebo vodorovně pěti drátky.
Obecně rámky typu Hofmann se snažíme drátkovat vodorovně až do výšky 25 cm a rámky vyšší jak 25 cm a klasické rámky drátkujeme už od výšky 24 cm svisle, byť jsou zboku pod oušky aretovány sponkou kolmo.
Naše rámky Sedláček 39 x 34,7 cm drátkujeme již jasně svisle.
.
VODOROVNÉ DRÁTKOVÁNÍ A RADIÁLNÍ MEDOMET
.
Ve světě se pak obecně u medníkových rámků a to jak nízkých tak i středních preferuje vodorovné drátkování z důvodu vytáčení na radiálních medometech. Na radiálních medometech se vytáčí většina medu naší planety a tím se opravdu ponejvíce ve světě setkáváme s vodorovným drátkováním. Přitom drátkování je tak trošku excentrické. Proč? Při vytáčení medu v radiálním medometu se plásty s medem vkládají horní loučkou k stěně bubnu medometu. Med se tedy nejdříve vytočí z části plástu blíže k horní loučce a ten pak má tendenci se v této části bortit. Proto se "více" drátků usazuje do horní části plástu jak vidíte na obrázku.

Někteří včelaři proto horní loučku přišroubovávají a v Německu je to takový malý standard u vyšších rámků.
Na naší farmě preferujeme u vysokých rámků svislé drátkování (39 x 34,7, 39 x 30, 42 x 27,5, apod a jen u Langstrothu 28,5 cm (horní loučku šroubujeme) drátkujeme vodorovně dle německého standardu.
Pro Vás všechny mají všechny námi dodávané horní a dolní loučky vyfrézovanou drážku pro ukrytí drátku při svislém drátkování, aby nedocházelo k jeho přerušení při sběru propolisu a čištění plástů po vyvaření ve vyvíječi. Můžete tedy nadrátkovat dle své libosti.
JEDNOU Z MOŽNOSTÍ VYLEPŠENÉHO DRÁTKOVÁNÍ JE DRÁTKOVÁNÍ DO TVARU PÍSMENE M. Viz. obrázek.
Napínání - zvlňování

NEZAPOMÍNÁME PO ZVLNĚNÍ JEŠTĚ PRSTEM USADIT KONEC DRÁTKU NA STŘED LOUČKY. Toto se nemusí provádět u drátků uchycených při drátkování tzv. na hřebíček. Tato metoda je zdlouhavější a při chybě se hůře opravuje, ale z hlediska napínání je praktičtější.
Napínáním se drátek zvlní, se také zkrátí, ale přitom zůstane pružným. Tím mnoho včelařů zjistilo, že se jim i velmi mladé dílo daleko méně poškozuje toliko při vytáčení v medometu.
Drátkujeme výhradně nerezovým drátkem 0,4 mm, který jediný vydrží pobyt ve včelstvu, několikanásobné vytavování parou, aniž by zkorodoval, časné vlnění apod.. Pocínovaný stejně časem zreziví a cenový rozdíl již není tak veliký.
Mezistěny - příprava a rozměr

Ideální je teplota "jako" ve včelstvu. Sice po natavení a při uskladnění mezistěna schládne, ale navlněný drátek "tak nějak i s ní".
Dále pak tím, že jsou mezistěny měkčí, lépe kopírují tvar drátků a jsou dokonaleji uchyceny.
Mezistěna má mít rozměr o 3 až 5 mm menší na každé straně (čím delší strana - tím více rezervy). Jednak někdy při zvlnění dojde k prohnutí a hlavně NIKDY nestlučeme tisíce rámků přesně do pravého úhlu na milimetr. Dále pak tímto bereme v úvahu tepelnou roztažnost mezistěny.
A KAM MEZISTĚNU BLÍŽE PŘILOŽIT ?
K HORNÍ LOUČCE NEBO KE SPODNÍ ?
Odpovědí mnoho a názorů několik. Osobně jsem na ně získal náhled po přečtení knihy Fenomenální včely - určitě si přečtěte. Na základě této knihy a v Německu získaných zkušeností doporučuji a my na firmě natavujeme mezistěny do plodištních nástavků k horní loučce a v medníkových nástavcích k dolní loučce.
Technika natavení

TYTO konce se přiloží na konce drátků na rámku S POLOŽENOU MEZISTĚNOU. Drátky se v krátkém okamžiku odporem zahřejí a vklouznou do vosku mezistěny. V tu chvíli je třeba odstranit kontakty trafa z konců drátku a eventuelně rukou mezistěnu poplácat (přitlačit), aby se pěkně přichytla všude rovnoměrně (zejména u krajů) a ideálně akorát v středu své loučky. Není třeba používat žádnou podložku. Po několika pokusech snadno získáte cit a odhad, kdy kontakty sundat, aby se mezistěna neprotavila. Pokud se to přesto stane, mezistěna se většinou ihned spojí a lze ji použít znovu jako neporušenou ideálně naopak; nebo z ní uděláte stáčenou svíčku). Samozřejmě při práci musíme dávat pozor na popálení prstů. Výsledkem je přesně a pevně zatavená mezistěna.
Zatavovací zařízení

Zatavování pomocí nahřívání měděného ručního zatavovacího kolečka nad plamenem svíčky či petrolejky jsou už asi pryč.
Skladování natavených nástavků s mezistěnami

Myslím si však, že natavené rámky s mezistěnami se nejlépe skladují v nástavcích a podle slov již zenulého přítele, učitele, spisovatele, předsedy komise pro práci s mládeží Libora Hanouska z Nemochovic BY NATAVENÁ MEZISTĚNA MĚLA PŘEMRZNOUT !!!
Ano. Plně s ním souhlasím a mezistěny natavené v čase letních prázdnin brigádníky o letních prázdninách máme venku na mrazu. K čemu, proč? Tyto mezistěny se tzv. ojíní a hlavně v nich vymrzne zbytková voda ÚPLNĚ HLAVNĚ ZPÓROVATÍ a tím jsou pro včely při stavbě daleko lépe uchopitepné a upotřebitelné. Také ztratí svoji (nám lidem lahodnou - včelám odpudivou) vůni.
Čerstvě vyrobené, druhý den natavené a třetí den dané mezistěny do včelstev bývají často přijímány s komplikacemi a přitom je vosk v pořádku.
A to tzv. ojínění = obělení není VADOU ?

Ochrana osobních údajů © 2006 - 2025 Všechna práva vyhrazena. | Vytvořil Lefner